Guide · Rekryteringskartans redaktion · Uppdaterad
Sveriges största bemanningsföretag 2026 – lista och statistik
De största bemanningsföretagen i Sverige är Lernia, Manpower, Adecco, Perido och StudentConsulting, enligt Kompetensföretagens Topp 50 för andra kvartalet 2026. Tillsammans står de fem för 33,6 procent av omsättningen bland de 50 största medlemsföretagen. De 35 största koncernerna omsatte 7,6 miljarder kronor under kvartalet, och hela branschen omsatte cirka 91,5 miljarder kronor 2024.
De 15 största bemanningsföretagen i Sverige (Q2 2026)
Rangordningen är Kompetensföretagens Topp 50 Totalt för andra kvartalet 2026. Andelen anger hur stor del av de 50 största inrapporterande medlemsföretagens omsättning som bolaget står för – inte marknadsandel av hela branschen. Bokslutskolumnen visar senaste årsredovisning per juridisk person och kan därför avse ett annat år än rankningen.
| # | Företag | Andel Q2 2026 | Andel Q4 2025 | Omsättning, senaste bokslut | Säte |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Lernia Bemanning & Rekrytering | 8,6 % | 6,5 % | 2 822 mkr (2024, Lernia Bemanning AB) | Stockholm |
| 2 | Manpower | 8,0 % | 10,2 % | 1 223 mkr (2025, Manpower AB) + 766 mkr (Experis AB) | Solna |
| 3 | Adecco | 6,6 % | 6,3 % | 1 886 mkr (2025, Adecco Sweden AB) | Solna |
| 4 | Perido | 5,4 % | 5,6 % | 1 672 mkr (2024, Perido AB) | Stockholm |
| 5 | StudentConsulting | 5,0 % | 4,2 % | 1 344 mkr (2025, StudentConsulting Sweden AB) | Luleå |
| 6 | Randstad | 4,7 % | 5,1 % | 1 781 mkr (2025, Randstad AB) | Solna |
| 7 | Poolia/Uniflex (PION Group) | 4,2 % | 4,0 % | 1 413 mkr (2025, koncern inkl. Norge t.o.m. okt 2025 och Finland) | Stockholm |
| 8 | OnePartnerGroup | 4,1 % | 3,8 % | Fördelat på 24 regionbolag – ej summerat | Jönköping |
| 9 | Academic Work | 4,1 % | 4,5 % | 873 mkr (2025, Academic Work Sweden AB; koncerntotal saknas) | Linköping |
| 10 | Skill | 3,4 % | 3,7 % | Saknas | – |
| 11 | Jobandtalent | 2,8 % | 2,5 % | 536 mkr (2024, Jobandtalent People Sweden AB; ett av flera bolag) | Norrköping |
| 12 | Tranpenad | 2,7 % | 2,7 % | Fördelat på regionbolag – ej summerat | Mölndal |
| 13 | NearYou | 2,5 % | 2,0 % | Fördelat på regionbolag – ej summerat | Borås |
| 14 | Arena Personal | 2,3 % | 2,8 % | 255 mkr (2024, Arena Personal Sverige AB) | Stockholm |
| 15 | Konsultia | 1,9 % | 1,4 % | 437 mkr (2025, Konsultia AB) | Umeå |
Plats 16–30 under andra kvartalet 2026: Calviks 1,7 % · Simplex Bemanning 1,6 % · Pokayoke 1,6 % · Wikan Personal 1,4 % · Clockwork 1,4 % · Logent 1,3 % · Ogunsen/SJR 1,3 % · Bemannia 1,2 % · Boxflow 1,2 % · Eterni 1,1 % · Framtiden 1,1 % · Colligo Vård 1,0 % · Dedicare 1,0 % · Bravura 1,0 % · Jurek 1,0 %.
För helåret 2024 såg toppen annorlunda ut: Manpower 13 %, Lernia 10 %, Randstad 9 %, Adecco 7 %, Academic Work 6 %, Perido 6 %, Poolia/Uniflex 5 %, StudentConsulting 4 %, Jobandtalent 4 % och Skill 3 % (Kompetensföretagens årsrapport 2024). Att Lernia passerat Manpower 2026 beror delvis på ett metodbyte: sedan 2026 redovisas konsultmäkleri bara som egen marginal, vilket sänker den redovisade omsättningen hos bolag med stor sådan affär utan att verksamheten minskat.
Hur stor är bemanningsbranschen i Sverige?
- Hela branschen (SNI 78) omsatte cirka 91,5 miljarder kronor 2024, 8 procent mindre än 2023 då omsättningen var 100 miljarder (Kompetensföretagen, årsrapport 2024, baserad på SCB).
- De 35 största medlemskoncernerna omsatte 7 583 miljoner kronor under andra kvartalet 2026, 0,3 procent mer än samma kvartal 2025. Jämfört bolag för bolag växte de 7,2 procent (Kompetensföretagen, kvartalsrapport Q2 2026).
- Uthyrning av personal stod för 7 224 miljoner kronor, 95,3 procent av Topp 35:s omsättning. Rekrytering stod för 167 miljoner och omställning för 153 miljoner.
- Omkring 106 000 personer var anställda i branschen i december 2024, och 275 903 personer hade under året någon anställning i ett bemanningsföretag (Skatteverket via Kompetensföretagen).
- Branschens andel av alla sysselsatta var 2,0 procent 2024, mot 2,4 procent toppåret 2022.
- SCB:s företagsregister innehöll 6 474 arbetsställen inom personaluthyrning (SNI 78.200) och 3 566 inom arbetsförmedling och rekrytering (SNI 78.100) år 2025.
Vilka branscher och regioner är störst?
Industri och tillverkning var det största yrkesområdet under andra kvartalet 2026 med 2 646 miljoner kronor, 35 procent av Topp 35:s omsättning och en ökning med 22,9 procent. Lager och logistik följde med 2 013 miljoner (27 procent, +8,2 procent). Tjänstemannaområdena minskade i den redovisade statistiken – IT med 25,8 procent och ekonomi och finans med 22,2 procent – men Kompetensföretagen förklarar en stor del med att konsultmäkleri numera redovisas netto.
Västsverige var den största regionen med 2 384 miljoner kronor (+11,8 procent), följt av Stockholm med 1 695 miljoner (−16,8 procent, samma metodeffekt). Vill du se vilka byråer som finns där du är, välj stad i stadsöversikten eller kartan över kontor.
Så mäter Kompetensföretagen
Kompetensföretagen, bemanningsbranschens organisation inom Almega, har samlat in omsättning från medlemsföretagen varje kvartal sedan 2000. Omsättningsstatistiken bygger på de 35 största medlemskoncernerna (Topp 35), vars lista fastställs inför varje år utifrån föregående års omsättning. Topp 50 rangordnar i stället de 50 största medlemsföretag som rapporterat in sin omsättning, redovisade som andelar av gruppen. Företag som inte är medlemmar – till exempel Barona och Hays – syns inte i någon av listorna.
Omsättningen delas upp i fyra tjänsteområden: uthyrning, rekrytering, omställning och, sedan 2026, MSP/konsultmäkleri. Det sista avser uppdrag som förmedlas men levereras av en annan leverantör och rapporteras bara som förmedlingsintäkt. För att kunna jämföra över tid redovisar Kompetensföretagen därför också organisk tillväxt, där samma bolag jämförs två år i rad och bolag med förvärv eller omlagd redovisning tas bort.
Största rekryteringsföretagen?
Kompetensföretagen särredovisar inte rekrytering per bolag, och rekrytering var bara 167 miljoner kronor av Topp 35:s omsättning under andra kvartalet 2026. De flesta executive search-byråer är dessutom inte medlemmar. Vill du jämföra rekryteringsföretag efter inriktning i stället för storlek, se alla rekryteringsföretag, byråer inom chefsrekrytering och guiden Executive search – så funkar det.
Vanliga frågor
Lernia Bemanning & Rekrytering är störst med 8,6 procent av omsättningen bland de 50 största medlemsföretagen i Kompetensföretagen under andra kvartalet 2026, följt av Manpower (8,0 procent) och Adecco (6,6 procent). För helåret 2024 var Manpower störst med 13 procent. Skiftet beror delvis på att konsultmäkleri sedan 2026 redovisas netto, vilket sänker omsättningen hos bolag med stor sådan affär.
SCB:s företagsregister innehöll 6 474 arbetsställen inom personaluthyrning (SNI 78.200) och 3 566 inom arbetsförmedling och rekrytering (SNI 78.100) år 2025. Branschorganisationen Kompetensföretagen hade strax under 1 000 medlemsföretag 2025. På Rekryteringskartan finns 177 rekryterings- och bemanningsbyråer i åtta städer.
Hela branschen (SNI 78) omsatte cirka 91,5 miljarder kronor 2024, 8 procent mindre än 2023, enligt Kompetensföretagens årsrapport 2024. De 35 största medlemskoncernerna omsatte 7,6 miljarder kronor under andra kvartalet 2026, och 95 procent av det var uthyrning av personal. Omkring 106 000 personer var anställda i branschen i december 2024.
Inte nödvändigtvis. Storlek ger kontor i många städer, stora konsultpooler och ramavtal med offentlig sektor, men en specialiserad byrå kan ha bättre kandidater inom ett visst yrkesområde. Jämför inriktning, kollektivavtal, auktorisation och referenser snarare än omsättning.
Topp 35 är de 35 största medlemskoncernerna och används för omsättningsstatistiken per kvartal, med listan fastställd inför varje år. Topp 50 är en rangordning av de 50 största medlemsföretag som rapporterat in sin omsättning, redovisad som andel av gruppens totala omsättning. Företag som inte är medlemmar, till exempel Barona och Hays, finns inte med i någon av listorna.
Hitta rätt bemanningsföretag
Storlek säger lite om passform. Jämför bemanningsföretag efter stad och yrkesområde, filtrera på auktoriserade medlemmar i Kompetensföretagen och läs vad ett bemanningsföretag kostar. Fler siffror om branschen finns i Rekryteringsbranschen i Sverige 2026 – statistik.